2x Front Protex Wheel Bearing Kit for Proton S16 Savvy BT 1.1L 1.3L 1.6L 34mm
In Stock
Calculate Shipping
Pickup from Sydney Warehouse
Australia Post Parcel Post
Description
Wheel Bearing Kit
  • Highest Quality Super Precision Bearing.
  • Less Coefficient of Friction, Less Vibration and Noise.
  • Maximum Load Carrying Capacity.
  • Longer Bearing Life and Increased Bearing Reliability.
  • 12 Month/20,000Km Warranty.
Features
Copyright © 2014 - 2026 United Autoparts. All rights reserved.
Contents : 2 x Protex Wheel Bearing Kit
Position : Front
Suit Vehicle:
Make Model Series Litres KW DOOR YearNotes
PROTONS16 G BT .S4PE I4 16v DOHC MPFI FWD,MT,[MALAYSIA]1.3L70KW4 Door Sedan04/2010-02/201234mm I.D
PROTONS16 GXR BT .S4PH I4 16v DOHC MPFI FWD,AT,[MALAYSIA]1.6L82KW4 Door Sedan11/2010-02/201234mm I.D
Specifications
SKU PTX-WBK-U2308-CA224
Brand Protex
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Parts360 users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review
More From This Category
SKU: Nulon-Oil-U2007-AG14403
NULON Full Synthetic Auto Transmission Fluid 4L for PROTON S16 1.6L 16V DOHC Man
SKU: Nulon-Oil-U2007-AG26146
Brand New NULON One Coolant 5L for PROTON S16 Series ONE-5 Radiator
Nulon X-PRO 10W-40 Long Life Performance 1L for PROTON S16 2010-2013
NULON Full Synthetic 75W-85 Manual Gearbox & Transaxle Oil 20L for PROTON S16
NULON Auto Transmission Fluid 20L for PROTON S16 1.6L 16V DOHC Man
Nulon X-PRO 10W-40 Long Life Performance 20L Engine Oil for PROTON S16